Aktualności

„Świadomi i bezpieczni- znakuj co cenne”

Data publikacji 04.05.2022

Jedną z metod zabezpieczenia wartościowego mienia przed kradzieżą jest znakowanie przedmiotów. Co zrobić, jeśli chcemy oznakować swoje cenne rzeczy? Zgłosić się do jednostki policji. Świdwińskich policjantów, w tym celu najczęściej odwiedzają miłośnicy jednośladów.

Zabezpieczenie mienia, ochrona ludzi, obiektów przed przestępczością, to główny cel przyświecający koncepcji programu prewencyjnego pn. „Świadomi i bezpieczni”. Program powstał w 2004r, a autorami są zachodniopomorscy policjanci. Znakowanie jest zupełnie bezpłatne. Engrawer, urządzenie wielkości śrubokręta, ze specjalną końcówką wrzyna się swobodnie w stal, szkło, czy też plastik.

Wygrawerowany przez policjanta kod otoczony jest widoczną nakleją z logo policji. Znakować można praktycznie wszystko: rowery, sprzęt RTV, sprzęt ogrodowy. Mundurowi znakowali przez te lata wartościowy sprzęt w placówkach oświatowych, zakładach pracy oraz osób prywatnych. Oznakowany sprzęt pomaga w szybkiej jego identyfikacji.

Aby zabezpieczyć swoje wartościowe minie, w tym celu należy umówić się z policjantem odpowiedzialnym za znakowanie lub ze swoim dzielnicowym. Świdwińskich policjantów najczęściej celem znakowania mienia odwiedzają rowerzyści. Tak było i dzisiaj. Oprócz znakowania właściciel otrzymuje certyfikat i element odblaskowy. Dla wszystkich miłośników jednośladów zawsze czeka miła niespodzianka.

Oznakowane przedmioty trafiają do specjalnej bazy danych. Pamiętajmy jednak, że znakowanie nie chroni przed kradzieżą! Pozostawiony bez opieki rower należy zawsze zabezpieczać przy pomocy np. stalowej linki, bo okazja czyni złodzieja. Co ważne zbliżają się wakacje i związane z nimi wyjazdy.

W przypadku wystąpienia ewentualnych pytań i wątpliwości, informacji chętnie udzielą policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie, tel. 47-78-44-525.

st. asp. Katarzyna Kopacz


 

  • „Świadomi i bezpieczni- znakuj co cenne”
Powrót na górę strony