Aktualności

Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Data publikacji 22.09.2017

Dzisiaj na terenie powiatu świdwińskiego policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego przeprowadzili wzmożone działania, w których szczególną uwagę zwracali na niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są m.in. piesi. Cyklicznie prowadzona akcja ma za zadanie zmniejszanie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadamianie uczestnikom ruchu drogowego jakie zagrożenia mogą występować jeżeli nie przestrzegają przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Pod pojęciem Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego rozumiemy nie tylko pieszego, ale i kierującego rowerem. W przeciwieństwie do kierujących pojazdami mechanicznymi, pieszego czy rowerzystę nie chroni żaden system bezpieczeństwa typu ABS, ASR, czy też pasy bezpieczeństwa lub poduszki powietrzne. Nie mają też oni zbroi, która podobnie jak w samochodzie karoseria, minimalizowałaby ewentualne obrażenia w przypadku wypadku drogowego. Zdarzenia z udziałem pieszych kończą się niestety często tragicznie. W związku z tym wszelkie wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych są zagrożone wysoką karą grzywny i dużą liczbą punktów karnych.

Działając na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych policjanci ze świdwińskiej drogówki wspólnie ze Strażnikiem Gminnym przeprowadzili działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” na terenie gminy Świdwin. Dlatego też, udali się do Zespołu Szkół w Lekowie i Szkoły Podstawowej w Oparznie, gdzie przeprowadzili spotkania profilaktyczne dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze tłumaczyli najmłodszym jak bezpiecznie należy się poruszać po drodze, wyjaśniali kim jest pieszy oraz jakie powinien przestrzegać zasady a także odpowiadali na wiele ciekawych pytań. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał opaski odblaskowe, które zobowiązał się do noszenia.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,

  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,

  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,

  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

  • przebiegać tuż przez pojazdem,

  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,

  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

  • poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

  • KK

 

Powrót na górę strony