Nowa metoda wyłudzenia pieniędzy „Na BLIK-a”. Uważaj komu udostępniasz kody upoważniające do wypłaty pieniędzy
Oszuści wykorzystują coraz nowsze metody by wzbogacić się naszym kosztem. Korzystając z laptopów, smartfonów czy tabletów musimy być świadomi, że przestępcy będą chcieli wykorzystać naszą niewiedzę lub naiwność. Szczególną ostrożność należy zachować przy transakcjach finansowych.
Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Od pewnego czasu oszuści stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy „Na BLIK-a”. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę. Ostrzegamy przed udostępnianiem poprzez komunikatory internetowe kodów blik upoważniających do wypłaty pieniędzy z bankomatów. Sprawcy włamują się na konta społecznościowe i korzystając z listy docierają do znajomych. Inicjują rozmowę z prośbą o szybką pożyczkę na różne cele i podanie kodu blik. Wiele osób korespondując nie wie, że ma do czynienia z oszustem. Chcąc udzielić pożyczki znajomemu, udostępnia kod blik upoważniający do wypalały w bankomacie, po czym zatwierdza go na swoim telefonie. Niestety gdy pieniądze trafią w niepowołane ręce w tej sytuacji, tracimy je bezpowrotnie.
Policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:
- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
- Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
- Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
- Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
Apelujemy o zachowanie ostrożności przy transakcjach bankowych, zwłaszcza przy przekazywaniu różnego rodzaju kodów do naszego konta.
asp. Katarzyna Kopacz