Wspólne zajęcia profilaktyczno-terapeutyczne w Szkole Podstawowej nr 2 w Świdwinie
Dzisiaj w świdwińskiej "Dwójce" dzielnicowa - st. post. Anna Kurażyńska wraz z terapeutą Dawidem Krajewskim z Centrum Terapii i Rozwoju "SYNAPSA" w Świdwinie przeprowadzili warsztaty z uczniami na temat radzenia sobie z agresją słowną.
Agresja może być następstwem niezaspokojenia jednych z podstawowych potrzeb człowieka: miłości i bezpieczeństwa. Przeżywanie uczuć i emocji jest naturalną reakcją na to, co dzieje się w kontaktach z innymi, jest też źródłem wielu nieporozumień. Dorośli jak i dzieci mają ogromne kłopoty z okazywaniem sobie uczuć i nazywaniem ich. Niewyrażone uczucia powodują, że żyje się w dużym napięciu i często reaguje agresją. Tworzą się wtedy bariery w kontaktach z innymi.
Agresja rodzi się wtedy, gdy u dzieci nie są zaspokojone potrzeby bycia wartościowym i akceptowanym w swojej grupie. Jeśli te potrzeby nie są spełnione dzieci wchodzą na drogę agresji. Stają się wtedy wybuchowe, napastliwe fizycznie w stosunku do innych, napastliwe słownie(używają krzyku, gróźb, przekleństw, są kłótliwe) oraz napastliwe pośrednio (niszczą cudzą własność, obmawiają, mają ataki złości, krzyku, trzaskają drzwiami, tupią nogami). Często agresja wyrażana jest w postaci negatywizmu np. odmowie wykonania czegoś, podejrzliwości, drażliwości, czyli wyrażaniu uczuć negatywnych bez wyraźnej przyczyny.
Obecnie dostrzeżono w szkołach nasiloną agresję słowną. Wyraża się ona poprzez obrażanie, straszenie, grożenie, wyśmiewanie, plotki, szantaż, przezywanie. W tej sytuacji nauczyciele, pedagodzy szkolni i psychologowie stoją przed ważnym zadaniem. Słowa mają MOC, z łatwością mogą ranić! Dlatego policjantka z KPP w Świdwinie wraz z terapeutą uczestniczyli w warsztatach z udzialem dzieci. Dzielnicowa opowiedziała o prawnych skutkach agresji, a terapeuta o środkach pomocowych, instytucjach i ...... ćwiczeniach odprężających.
mł. asp. Jagoda Starzyk