Sezon rowerowy w pełni. Oznacz swój rower i podróżuj bezpiecznie
Zawsze warto podjąć wszelkie dostępne środki ostrożności, które mogą uchronić przed kradzieżą lub ułatwić odnalezienie roweru. Znakowanie rowerów jest już w Polsce tradycją. Praktyka jest stosowana od kilkunastu lat, a jej celem jest identyfikacja roweru. Oznakowanie ułatwia nie tylko udowodnienie, że jednoślad pochodzi z kradzieży, ale także umożliwia szybkie znalezienie właściciela.
Oznakowany rower poza unikalnym numerem posiada naklejkę, która może odstraszyć potencjalnego złodzieja. Nie uchroni to jednak przed kradzieżą roweru, ale z pewnością utrudni złodziejowi jego sprzedaż i zwiększy prawdopodobieństwo odzyskania jednośladu.
Jak wygląda znakowanie roweru?
Znakowanie (grawer) polega na naniesieniu na wybrane części roweru oznaczeń, składających się z kombinacji liter i cyfr. Powstaje w ten sposób dodatkowy, unikalny numer ramy roweru, zarejestrowany w policyjnej bazie. Napis wygrawerowany zostaje za pomocą mikroudarowej technologii. Jest ona na tyle dopracowana, że zmiany, które powoduje w strukturze materiału, można wykryć nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.
Właściciel jednośladu po oznakowaniu otrzymuje dokument z danymi osobowymi, numerem naniesionym na ramę oraz cechami charakterystycznymi roweru.
Wcześniej oznakowane elementy nie mogą być ponownie grawerowane. Podobnie niemożliwe jest przerabianie już naniesionych numerów.
Do oznakowania roweru potrzebne są:
- karta gwarancyjna,
- faktura lub paragon jako dowód zakupu
- dokument tożsamości.
Znakowanie jest bezpłatne. Nie ma znaczenia, czy mamy rower elektryczny, czy też jednoślad napędzany siłą mięśni.
Chcesz oznaczyć swój rower? Umów się - tel. 4778 44 525
mł. asp. Jagoda Starzyk