Aktualności

Do Świdwina dotarła usługa wypożyczenia hulajnóg elektrycznych

Hulajnogi rozstawione są w kilku miejscach miasta. Policja przypomina, że hulajnogą może poruszać się tylko jedna osoba! Od 2022 r. w Polsce znacznie wzrosły mandaty. W ustawie Prawo o ruchu drogowym wyodrębniono hulajnogi elektryczne, a także urządzenia transportu osobistego oraz urządzenia wspomagające ruch.

 
     Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać żadnych uprawnień. Mandat za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnień wynosi 200 zł. Należy jednak pamiętać, że policja może go wystawić jedynie osobom, które ukończyły 17 rok życia. W przypadku młodszych osób, odpowiada rodzic i możliwe jest ukaranie go grzywną w wysokości 1000 zł.
 
Zgodnie z art.  33a.
1. 
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
2. 
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
3. 
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
1)
ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
2)
przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
3)
jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
a)
pasa ruchu dla rowerów,
b)
przejazdu dla rowerów,
c)

jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

 

     Parkowanie hulajnóg na środku pasa ruchu rowerowego jest uznawane za naruszenie przepisów ruchu drogowego i może skutkować nałożeniem mandatu. W Polsce kierujący pojazdem, który zatrzymuje się lub parkuje na ścieżce rowerowej lub pasie dla rowerów, musi liczyć się z karą pieniężną.  Parkowanie hulajnóg na środku pasa ruchu rowerowego powoduje zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

     Poza mandatami, parkowanie hulajnóg na środku pasa ruchu rowerowego może mieć również negatywne konsekwencje społeczne. Osoby, które ignorują przepisy dotyczące parkowania hulajnóg, mogą narazić się na niezadowolenie innych użytkowników dróg, w tym rowerzystów i pieszych, którzy muszą omijać przeszkodę na drodze.

 

 

mł. asp. Jagoda Starzyk

 

Powrót na górę strony