Aktualności

Cyber-bezpieczne ferie - spotkanie z policjantami w świdwińskiej "dwójce"

Dzisiaj, dwa dni przed wyczekiwanymi feriami, z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie spotkali się policjanci z pobliskiej jednostki. Funkcjonariusze poruszyli tematy "na czasie": cyberzagrożenia, przemoc i jej rodzaje, przemoc w sieci, przemoc rówieśnicza, a także w ramach ogólnopolskiej akcji - "Bezpieczne ferie" i "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku".

     Przemoc narusza podstawowe prawa człowieka do zachowania godności osobistej i do życia w poczuciu bezpieczeństwa. U poszkodowanego dziecka powoduje obniżenie poczucia własnej wartości, spadek motywacji do nauki albo alienację społeczną. W skrajnych przypadkach może wywołać poważne problemy w obszarze zdrowia psychicznego i w konsekwencji prowadzić do nieszczęścia.

     Podczas spotkania z uczniami  Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie policjanci omówili problematykę hejtu, nienawiści, dyskryminacji - ośmieszania i dręczenia poprzez sieć internetową jak i w świecie rzeczywistym. Policjanci z KPP w Świdwinie - dzielnicowa, st. post. Anna Kurażyńska i referent Zespołu Wykroczeń - sierż. Rafał Piliński zwracili uwagę na to, że każdy komputer czy smartfon ma przydzielony indywidualny numer IP,  w internecie nikt nie jest anonimowy, a posty czy zdjęcia raz "wrzucone w sieć", a potem usunięte, nadal tam są. Operatorzy sieci telefonicznych również przez kilka lat przechowują tzw. bilingi i inne informacje wysyłane z naszego numeru telefonu.
Uczniowie dowiedzieli się, jakie są konsekwencje przerabiania zdjęć, udostępniania ich bez wiedzy i zgody właściciela oraz, że jako nieletni sprawcy czynów karalnych odpowiadają prawnie za ich popełnienie.

     Młodzi ludzie zapoznali się z numerami wsparcia:

116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

880 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla osób starszych

800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

800 112 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy domowej.

     Na koniec spotkań, w ramach ogólnopolskiej kampanii "Bezpieczne ferie" i "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" policjanci omówili zasady bezpieczeństwa podczas zbliżającego się zimowego odpoczynku, opowiadali o bezpiecznych formach wypoczynku i spędzania wolnego czasu, a także przestrzegali przed zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w czasie zimowych ferii. Podczas zajęć, funkcjonariusze przypomnieli uczniom o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze (i jak ważne jest noszenie w widocznym miejscu elementów odblaskowych) i jak unikać zagrożeń w czasie wypoczynku i zabawy na świeżym powietrzu.

 

mł. asp. Jagoda Starzyk

 

 

 

Powrót na górę strony