Platformy zakupowe - sposób na oszustwo
Internet, jako globalna sieć komputerowa, stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest praktycznie wszędzie - w domu, w pracy, używany do nauki, wymiany informacji. Jest sposobem"zabicia" czasu, relaksu, zabawy i zakupów. Uważaj! Oszuści również korzystają z Internetu.
Za pośrednictwem Internetu użytkownicy nie zawsze zdają sobie z sprawę z zagrożeń - jak łatwo można stać się ofiarą.
Ofiary cyberprzestępczości to najczęściej ofiary oszustw. Oszustwa internetowe stanowią przeważającą grupę przestępstw, która w bardzo szybkim tempie się rozwija i ewoluuje. Przestępcy mają nieograniczoną fantazję więc ich metody działania się zmieniają.
Fałszywe oferty kupna/sprzedaży
Oszustwa dokonywane na znanych platformach zakupowych za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży są jedną z najstarszych metod wyłudzania pieniędzy. Najczęściej oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną finansowo ofertę kupna np. samochodu, motocykla czy kosiarki na portalu aukcyjnym. Ofiara kontaktuje się z oszustem w celu dokonania zakupu. Odbiór osobisty nie zawsze jest możliwy, bo np. oszust akurat przebywa za granicą i zależy mu na szybkiej sprzedaży przedmiotu. W celu uwiarygodnienia swojej oferty, oszuści proponują dokonanie transakcji poprzez zaufaną firmę pośredniczącą, która ma gwarantować dostawę zakupionego sprzętu do klienta. Przy czym ta "zaufana" firma nie istnieje, jest stworzona przez oszusta. Ofiara wysyła pieniądze i na tym kontakt się urywa.
Inną metodą oszustwa jest zamiar dokonania przez oszusta zakupu jakiegoś towaru, jaki potencjalna ofiara oferuje do sprzedaży przez portal ogłoszeniowy lub aukcyjny. Schemat jest bardzo podobny do powyższego. Oszust prosi o przesłanie towaru za granicę i proponuje zabezpieczenie transakcji poprzez firmę pośredniczącą, która oczywiście gwarantuje bezpieczną transakcję. Ofiara dostaje maile od fałszywego pośrednika, informujące że wpłata została dokonana i można wysyłać towar. Oczywiście pieniądze nigdy nie docierają do ofiary. Czasem pokrzywdzeni otrzymują wiadomości e-mail z darmowych skrzynek mailowych, imitujących znane instytucje bankowe.
Kolejne ..... "MODNE" oszustwo!!!
Sprzedajesz coś poprzez OLX lub inny portal zakupowy? Uważaj! Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży i zarobku, moższ stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.
Policjanci z całego kraju dostają zgłoszenia dotyczące oszustwa przy pomocy portalu OLX oraz aplikacji What’s App. Jak to działa???
Wystawiasz przedmiot na platformie OLX.
Szybko znajduje się zainteresowany kupiec i odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji What’s App.
Potencjalny "klient" informuje Cię, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link, który ci wysyła.
Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX.
Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta oraz nr CVV znajdujący się na odwrocie twojej karty bankomatowej.
Wypełniasz formularz.
Otrzymujesz SMS z banku, z kodem do autoryzacji i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay.
Teraz oszust ma dostęp do twojego konta bankowego, przelewa lub wypłaca gotówkę w bankomacie.
Właśnie zorientowałeś/aś się, że padłeś/aś ofiarą oszusta.
Straciłeś/aś pieniądze.
Jak uniknąć oszustwa? Nie wierzyć w super oferty! Oferty sprzedaży przedmiotów w zaniżonej cenie nie odpowiadającej wartości rzeczywistej powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Zawsze należy dążyć do kontaktu osobistego. W żadnym wypadku nie wysyłać pieniędzy „z góry”, za jakikolwiek towar poprzez np. Western Union, Money Gram, czy do niesprawdzonego Escrow Service. Tak jak i w innych przypadkach należy dokonać wszelkich możliwych sprawdzeń osoby sprzedającej, czy firm pośredniczących w sprzedaży.
mł. asp. Jagoda Starzyk