Sylwestra spędził w PdOZ, a Nowy Rok w areszcie
Sąd zastosował tymczasowy areszt jako środek zapobiegawczy wobec 32-latka zatrzymanego przez policjantów z Komisariatu Policji w Połczynie - Zdroju, a podejrzanego o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją partnerką.
Zatrzymanie mężczyzny skutkowało osadzeniem go w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, skąd funkcjonariusze doprowadzili na sądową rozprawę.
Na rozprawie Sąd zastosował wobec 32-letniego mieszkańca powiatu świdwińskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W ocenie Sądu zagwarantuje to prawidłowy przebieg postępowania.
Kodeks karny za przestępstwo znęcania przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Pojęcie „znęca się” oznacza zadawanie cierpień, które mają na celu udręczenie pokrzywdzonego. Ze swej istoty pojęcie to zawiera również element intensywności, częstotliwości i trwałości tych działań. Zazwyczaj znęcanie się polega na działaniu wielokrotnym. Sąd może jednak uznać za przestępstwo znęcania się także działanie jednorazowe ale o dużej dotkliwości.
W chwili otrzymania zgłoszenia o tego typu przestępstwie w większości przypadków uruchomiona zostaje procedura „Niebieskiej Karty”.
Zatrzymanie sprawcy przemocy stwarzającego bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego to czynność, która pozwala szybko i skutecznie odizolować sprawcę od pokrzywdzonych. W przypadku, gdy policjanci stwierdzą, że doszło do popełnienia przestępstwa, wszczęte zostaje postępowanie przygotowawcze przeciwko sprawcy przemocy. Pokrzywdzeni otrzymują wsparcie i informacje, gdzie szukać dalszej pomocy, sprawca przemocy zaś zostaje poinformowany o konsekwencjach prawnych fizycznego i psychicznego znęcania się. W wielu przypadkach śledczy wnioskują do prokuratora o zastosowanie środka zapobiegawczego mającego na celu odizolowanie sprawcy od pokrzywdzonego. Oprócz tymczasowego aresztowania prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.
Przemoc jest ZAWSZE zabroniona, niezależnie od jej postaci, intensywności, częstotliwości czy innych okoliczności
mł. asp. Jagoda Starzyk