Aktualności

Współpraca służb w Świdwinie - wspólne działania Policji i Straży Ochrony Kolei

Dzielnicowa świdwińskiej Komendy Powiatowej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili działania profilaktyczne na przejazdach kolejowych w Świdwinie i dworcu PKP. Przechodnie, rowerzyści, a także kierowcy otrzymywali od mundurowych wiele cennych rad na temat bezpiecznego zachowania w tych szczególnych miejscach.

     Policjantka z KPP w Świdwinie oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozmawiali z kierującymi pojazdami i pieszymi na temat zasad bezpiecznego przejeżdżania i przekraczania przejazdów kolejowych, a także poruszania się po dworcu PKP. Uczestnikom ruchu przypomnieli o właściwych, zgodnych z przepisami zachowaniach gwarantujących bezpieczeństwo kierowców, przewożonych pasażerów oraz pieszych. Zadbali także o edukację najmłodszych w tym zakresie - pomimo padającego deszczu - gro osób podróżowało. 

    To kolejne już działania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach toru i drogi. Mundurowi liczą na to, że przekazane rady na długo pozostaną w pamięci rozmówców. Szczególna ostrożność podczas przekraczania przejazdu, jest wspólną sprawą wszystkich, by każdy bezpiecznie dotarł do celu.

     Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy.

     Kierującemu pojazdem zabrania się:

  1. objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór
  2. wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie zapór lub półzarór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  3. wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  4. wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  5. omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

     W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

 

Chroń siebie i bliskich. Bezpieczeństwo na przejazdach zależy od Ciebie!

 

 

mł. asp. Jagoda Starzyk

Powrót na górę strony