"Bezpieczny Senior - świadomy, zdrowy i potrzebny"
Przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rąbinie, realizując projekt z zakresu aktywizacji społecznej seniorów, 27 września zorganizowali ognisko integracyjne pod czujnym okiem Policji i Straży Pożarnej. Spotkanie łączące pokolenia miało na celu utwierdzenie seniorów w przekonaniu o tym, że są potrzebni w społeczności lokalnej. Jak wiadomo - każdy człowiek potrzebuje rozmowy, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa.
Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Połczynie-Zdroju, asp. Kamil Thiel, w ramach profilaktyki spotkał się z seniorami podczas ogniska integracyjnego w Rąbinie.
Niestety, coraz częściej spotykamy się z przestępstwami, w których pokrzywdzonymi są osoby starsze. Przyczyny oszustw na tzw. "wnuczka, policjanta czy pracownika banku" często wynikają z niewiedzy, łatwowierności, bezradności czy samotności. Nierzadko taka sytuacja spotyka ich po przejściu na emeryturę albo rentę. Niejednokrotnie grupy przestępcze do różnego rodzaju oszustw typują osoby o zmniejszonej sprawności fizycznej/psychicznej albo tracące umiejętność obiektywnego postrzegania zaistniałych sytuacji.
Wykorzystywanie łatwowierności i uczciwości seniorów, sprzyja działaniom przestępczym na szeroką skalę. W trosce o starszych mieszkańców policjant z Komisariatu Policji w Połczynie-Zdroju, po raz kolejny przeprowadził działania profilaktyczne, w trakcie których przypominał mieszkańcom gminy, aby byli czujni i nie dali się oszukać przestępcom. Asp. Kamil Thiel opowiedział o metodach działania oszustów, podkreślali, że oszuści cały czas zmieniają swoje metody, którymi próbują zmanipulować seniorów, wymyślają przeróżne podstępne sytuacje, aby okraść ich z oszczędności całego życia instruował jak postępować w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia czy otrzymania podejrzanego połączenia telefonicznego i gdzie szukać pomocy.
Policjant przypomniał również o funkcjonujących w internecie aplikacjach „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”. Z ich pomocą w łatwy sposób możemy zgłosić niepokojące nas sytuacje, czy też odnaleźć najbliższą jednostkę Policji.
Dodatkowo, we współpracy ze Strażakami z OSP podkreślił problem dużej ilości pożarów w regionie, przypomniał, co należy zrobić, by zmniejszyć ryzyko powstawania pożaru i jak używać środka gaśniczego.
Aby zapobiec pożarom należy:
- stosować się do zasad bezpieczeństwa,
- nie składować łatwopalnych materiałów w pobliżu źródeł ciepła,
- dbać o regularne przeglądy przewodów wentylacyjnych i kominowych, a także urządzeń grzewczych i innych sprzętów, które mogą się stać przyczyną pożaru.
w/w zadanie zostało współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na rok 2023.
mł. asp. Jagoda Starzyk