Bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym
Dzisiaj z Świdwińskim Ośrodku Kultury zorganizowano spotkanie ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu XXI Wieku. W spotkaniu wzięli udział dzielnicowi oraz Powiatowy Rzecznik Konsumenta ze Starostwa Powiatowego w Świdwinie.
W ramach programu "Dzielnicowy bliżej nas" policjanci spotykają się z seniorami przekazując najistotniejsze zasady jakimi należy się kierować, aby ustrzec się od zagrożeń związanych z oszustwami m.in. na wnuczka, policjanta czy inkasenta. Poruszając temat bezpieczeństwa seniorów, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Starsze osoby stanowią znaczny odsetek pieszych ulegających wypadkom.W dużej mierze dzieje się tak z tego powodu, że nie zachowują należytej ostrożności. Często także przechodzą przez ulicę poza miejscami wyznaczonymi do tego, narażając się tym samym na dodatkowe niebezpieczeństwo. W przypadku osób starszych dochodzi często do tzw. wtargnięcia na jezdnię. Dzieje się tak dlatego, że nie zawsze dostrzegają oni nadjeżdzające pojazdy.
Bardzo ważne jest również bycie widocznym. Noszenie elelementów odblaskowych znacznie zwiększa bezpieczeństwo, pozwala kierowcy pojazdu dostrzec przechodzącą osobę, nawet jeśli ona nie widzi pojazdu. Z innej perspektywy kierowcy w podeszłym wieku również częstoo są uczestnikami stłuczek i wypadków. Jesli często przejeżdza na czerwonym świetle, ma ogromny kłopot ze zmianą pasa ruchu i tym podobnie, oznacza to, że nie powinien już prowadzić samochodu.
Na koniec spotkania każdy z uczestników miał możliwość założenia alkogogli, które służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i jak zaznaczono na koniec spotkania będą kolejne.
KK