Bezpieczne święta- Policja przestrzega!
Zbliżają się święta Wielkanocne. Dla wielu osób to czas zakupów i podróży. W tym gorącym czasie zadbajmy o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Zadbajmy aby był mile spędzonym czasem w atmosferze rodzinnej.
Zbliżają się święta Wielkanocne. Dla wielu osób to czas zakupów, wyjazdów z domu. W tej gorączce świątecznej zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zadbajmy aby czas zarówno przedświąteczny jak i samych świąt minął w miłej rodzinnej atmosferze.
W okresie przedświątecznym, ogarnia nas szaleństwo zakupów. Zajęci staniem w kolejnej kolejce, kolejnym sklepie, trzymamy w ręku, kieszeni, torebce itp. portfel z pieniędzmi, kiedy po chwili orientujemy się, że jednak portfela nie ma! Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas.
Wykorzystują tłok, bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas i wykorzystują odpowiedni moment aby nas okraść. Pamiętajmy, że przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni.
Jeżeli trzymamy portfel, telefon komórkowy w reklamówce, torebce czy plecaku, to pamiętajmy, by je nosić przed sobą. Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, ale też samochody. Większość osób myśli, że ten problem ich nie dotknie, bo mają super alarm zamontowany w aucie. Ruszamy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włą
czając alarm, chowamy kluczyki do kieszeni. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich też nie ma. W ten sposób działają grupy złodziei kieszonkowych.
Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja.
Co zrobić, by dokonanie zakupu było bezpieczne:
• przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
• używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji szybko go ująć;
• korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
• przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność.
• można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
• jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję.
Włamywacze też nie świętują. Wyjeżdżając na święta do rodziny pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zaufany sąsiad.
Święta, to także czas wyjazdów. To, czy podróż będzie bezpieczna, zależy również od nas. Dlatego przed podróżą powinniśmy sprawdzić stan techniczny pojazdu, wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę.
Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i obowiązku przewozu dzieci w fotelikach. W czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); dobrze jeśli masz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.
Wybierajmy drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe dróg bocznych, słabo lub w ogóle Ci nie znanych. Starajmy się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy gdy musisz wybieraj się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna.
Zaplanujmy miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć. Najlepiej zatrzymywać się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony. Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu.
Zawsze włączajmy system alarmowy. Nie zostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.
Nie zabierajmy przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym. W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz. Jeżeli zauważysz, że systemy zabezpieczenia pojazdu nie działają prawidłowo udaj się niezwłocznie do serwisu w celu sprawdzenia i ewentualnie naprawienia systemu.
Najbezpieczniejszym miejscem do parkowania pojazdu jest garaż lub parking strzeżony. Jeżeli pojazd parkujesz w innym miejscu - to staraj się by było ono dobrze oświetlone, nie zasłonięte zaroślami lub zabudowaniami. Jeżeli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego zatrzymaj się przy radiowozie policyjnym lub udaj się do najbliższej jednostki Policji.
Gdy zauważymy pojazd, który uległ wypadkowi- reagujmy! My też możemy znaleźć się w takiej sytuacji.