Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego na terenie gminy Brzeżno
Dzisiaj na terenie gminy Brzeżno policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego wraz ze Strażnikiem Gminnym prowadzili działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wybranej grupie uczestników ruchu. Mundurowi z akcją udali się do Punktów Przedszkolnych „Rumcajs” w Brzeżnie oraz do „Bolka i Lolka” w Słonowicach, gdzie zwracali szczególną uwagę na najmłodszych pieszych, którzy o tej porze roku, często ulegają wypadkom drogowym.
Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Dlatego z grupą przedszkolną „Rumcaj” policjanci udali się na przejście dla pieszych, gdzie szczegółowo zostały omówione zasady bezpiecznego poruszania się.
Mundurowi wykorzystali okazję aby przekazać „niechronionym” opaski i kamizelki odblaskowe, które zostały przekazane przez Starostwo Powiatowe w Świdwinie.
Warto przypomnieć, że pieszy bądź rowerzysta z odblaskiem jest widoczny z odległości około 300 metrów, podczas gdy osoba bez odblasku jest dostrzegana przez kierowcę z odległości zaledwie 35 m. Podając takie twierdzenie, wszyscy obdarowani zobowiązali się, używać odblasków każdego dnia - nie tylko „od święta”.
Najtrudniejsze tygodnie roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są jednak przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą już teraz dostosować się go do zmiennej pogody i pogarszającej się widoczności. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy, zawczasu powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej.
Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.
Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:
-
wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
-
poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
-
poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
-
przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
-
przebiegać tuż przez pojazdem,
-
wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
-
wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
-
poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
1) światła:
- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) skutecznie działające hamulce,
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.
KK