Nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia w samochodzie! - Prewencja - Komenda Powiatowa Policji w Świdwinie

Nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia w samochodzie!

Za oknem gorąco, nie zapominajmy, że właśnie słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach. Mimo, że każdego roku w środkach masowego przekazu można znaleźć wiele informacji o ewentualnych konsekwencjach takiego zachowania, przypominamy i przestrzegamy przed bagatelizowaniem tego problemu.

Zaparkowany pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. Metalowa karoseria oraz szkło, sprawiają, że pojazd zachowuje się jak szklarnia, wewnątrz może być znacznie cieplej niż na świeżym powietrzu.

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierze w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego, wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.

Aby choć trochę uświadomić sobie jak groźnym zjawiskiem jest pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w upalne dni w pojeździe, wystarczy przypomnieć sobie własne odczucia, kiedy latem wsiadamy do zaparkowanego od jakiegoś czasu pojazdu. Nagrzane fotele, ciepło i zaduch panujące we wnętrzu pojazdu nie zachęcają do podróży. Natychmiast wietrzymy wnętrze samochodu i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierze pozostawione w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie jest bezbronne, a lekko uchylone okno, ma niestety niewielki wpływ na temperaturę panującą we wnętrzu pojazdu.

W gorące upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to troszkę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.

Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierze. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

 

asp. Katarzyna Kopacz

  • Upały
    Nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia w samochodzie!

Film Nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

Opis filmu: Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Pobierz plik Nie zostawiaj dziecka w samochodzie! (format mp4 - rozmiar 20.65 MB)