Aktualności

INTERPOL ostrzega przed oszustwami finansowymi związanymi z COVID-19

Data publikacji 18.03.2020

Przestępcy wykorzystują lęk przed koronawirusem, aby oszukiwać ofiary on-line

LYON, Francja - INTERPOL zachęca społeczeństwo do zachowania ostrożności przy zakupie materiałów medycznych przez Internet podczas obecnego kryzysu zdrowotnego, a przestępcy wykorzystują sytuację, aby przeprowadzić szereg oszustw finansowych.

Ponieważ maski chirurgiczne i inne artykuły medyczne są bardzo poszukiwane, ale trudne do znalezienia w sklepach detalicznych z powodu pandemii COVID-19 pojawiły się w Internecie: fałszywe sklepy, strony internetowe, konta w mediach społecznościowych i adresy e-mail, które twierdzą, że sprzedają te przedmioty.

Ale zamiast otrzymywać obiecane maski i zapasy, niczego nie podejrzewające ofiary mogą tylko obserwować, jak ich pieniądze znikają w rękach zaangażowanych przestępców.

Jest to jeden z kilku rodzajów schematów oszustw finansowych związanych z trwającym globalnym kryzysem zdrowotnym, które zostały zgłoszone INTERPOL-owi przez władze w krajach członkowskich.

Schematy oszustw COVID-19

Oszustwa związane z wirusem obejmują:

  • Oszustwa telefoniczne - przestępcy dzwonią do ofiar udając urzędników kliniki lub szpitala, którzy twierdzą, że krewny ofiary zachorował na wirusa i żądają zapłaty za leczenie;
  • Wyłudzanie informacji - wiadomości e-mail, które rzekomo pochodzą od krajowych lub globalnych organów ds. zdrowia, w celu oszukania ofiar w celu podania osobistych danych uwierzytelniających lub szczegółów płatności lub otwarcia załącznika zawierającego złośliwe oprogramowanie.

W wielu przypadkach oszuści podszywają się pod legalne firmy, używając podobnych nazw, stron internetowych i adresów e-mail, próbując oszukać niczego niepodejrzewających członków społeczeństwa, a nawet proaktywnie kontaktować się za pośrednictwem e-maili i wiadomości na platformach społecznościowych.

„Przestępcy wykorzystują strach i niepewność wywołane przez COVID-19, aby polować na niewinnych obywateli, którzy chcą jedynie chronić swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich”, powiedział sekretarz generalny INTERPOL Jürgen Stock.

„Każdy, kto myśli o zakupie artykułów medycznych przez Internet, powinien poświęcić chwilę
i sprawdzić, czy rzeczywiście ma do czynienia z legalną, renomowaną firmą, w przeciwnym razie twoje pieniądze mogłyby zostać utracone przez pozbawionych skrupułów przestępców”, podsumował szef INTERPOL.

Blokowanie i odzyskiwanie płatności pobranych w wyniku oszustwa

Straty pieniężne zgłoszone INTERPOL-owi sięgały setek tysięcy dolarów w jednym przypadku,
a przestępstwa te przekraczają granice międzynarodowe.

Jednostka ds. Przestępstw Finansowych INTERPOL-u codziennie otrzymuje informacje od krajów członkowskich na temat przypadków oszustw i wniosków o pomoc w powstrzymaniu nieuczciwych płatności. Ofiary będące ofiarami ataku zlokalizowane były głównie w Azji, ale przestępcy używali kont bankowych znajdujących się w innych regionach, takich jak Europa, aby wyglądać jak legalne konta powiązane z podszywaną się firmą.

W jednym przypadku ofiara w Azji dokonała płatności na kilka kont bankowych nieświadomie kontrolowanych przez przestępców w wielu krajach europejskich. Dzięki pomocy INTERPOL-u władze krajowe były w stanie zablokować niektóre płatności, ale inne zostały szybko przeniesione przez przestępców na drugie, a nawet trzecie konto bankowe, zanim można je było zlokalizować
i zablokować.

Do tej pory INTERPOL pomagał w około 30 sprawach dotyczących oszustw związanych z COVID-19
w powiązaniach z Azją i Europą, prowadząc do zablokowania 18 rachunków bankowych i zamrożenia ponad 730 000 USD w podejrzewanych nieuczciwych transakcjach.

INTERPOL wydał również Fioletową Notę, ostrzegającą Policję we wszystkich 194 krajach członkowskich o tym nowym rodzaju oszustwa.

Znaki ostrzegawcze

Jeśli chcesz kupić artykuły medyczne w Internecie lub otrzymywać e-maile lub linki oferujące pomoc medyczną, bądź czujny na oznaki potencjalnego oszustwa, aby chronić siebie i swoje pieniądze.

  • Niezależnie zweryfikuj firmę / osobę oferującą produkty przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów;
  • Uważaj na fałszywe strony internetowe - przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. „Abc.org” zamiast „abc.com”;
  • Sprawdź opinie on-line firmy przed dokonaniem zakupu - na przykład, czy były skargi innych klientów, którzy nie otrzymali obiecanych produktów ?;
  •  Zachowaj ostrożność, jeśli zostaniesz poproszony o dokonanie płatności na konto bankowe znajdujące się w innym kraju niż siedziba firmy;
  •  Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast powiadom bank, aby zapłata została wstrzymana.
  •  Nie klikaj linków ani nie otwieraj załączników, których nie spodziewałeś się otrzymać, ani pochodzących od nieznanego nadawcy;
  •  Uważaj na niechciane wiadomości e-mail z ofertą sprzętu medycznego lub prośbą o podanie danych osobowych do kontroli lekarskiej - uprawnione organy ochrony zdrowia zwykle nie kontaktują się z ogółem społeczeństwa w ten sposób.
  • INTERPOL ostrzega przed oszustwami finansowymi związanymi z COVID-19
Powrót na górę strony