Kierowco, jedź ostrożnie! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Świdwinie

Aktualności

Kierowco, jedź ostrożnie!

Mimo pięknej aury na drogach powiatu świdwińskiego wciąż dochodzi do kolizji i wypadków. Głównym powodem tych zdarzeń jest nadmierna prędkość, alkohol, brawura i brak rozwagi użytkowników dróg. Rozwaga i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego może uchronić niejedno życie lub zdrowie. W ciągu ostatnich dni doszło wypadku, w którym zostały ranne osoby, policjanci odnotowali również liczne kolizje.

Najczęstsze przyczyny wypadków na drogach powiatu świdwińskiego to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Wielu kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej za przekroczenie dozwolonej prędkości tłumaczy policjantom, że do tak szybkiej jazdy skusiła ich piękna pogoda oraz dobra i prosta droga. Warto jednak pamiętać, że droga to nie tor wyścigowy, a jazda z nadmierną prędkością stanowi zagrożenie także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jak się ostatnio okazuje dobre warunki drogowe także mogą być niebezpieczne. Nawet gdy jest słoneczna pogoda i sucha jezdnia, nie upoważnia to kierowców do jazdy z nadmierną prędkością, często dwukrotnie przewyższającą dozwoloną przepisami. Na drodze zawsze należy uwzględnić także stan nawierzchni (np. dziury, wyboje), natężenie ruchu, w tym również pieszych. Każdy element zagrożenia, połączony z małym doświadczeniem lub złym samopoczuciem kierowcy, może doprowadzić do wypadku lub kolizji.

Szczególnie ostrożnie należy jechać w nocy. Oprócz ruchu pojazdów zawsze należy uwzględnić także pieszych poruszających się po chodnikach lub poboczach dróg. W każdym przypadku planowanego wejścia na drogę po zmroku powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju z elementami odblaskowymi. Czasem mały świecący przedmiot może uratować nasze życie lub zdrowie.

Zwracamy się z apelem i prośbą do wszystkich osób jeżdżących pojazdami, jak również pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, o uważną jazdę, stosowanie się do znaków drogowych, a przede wszystkim o nie wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu. Skuteczność tych przedsięwzięć zależy jednak od tego czy przekazane informacje zostaną potraktowane z należytą powagą.

Z przykładów niewłaściwych zachowań na drogach można stworzyć długą listę. Pomimo wielu akcji informacyjnych prowadzonych przez Policję i media, wielu kierowców uważa, że przedstawione w nich negatywne zjawiska zachowań na drogach ich nie dotyczą. I dopiero samo życie potrafi bardzo boleśnie zweryfikować takie podejście niektórych kierowców do problemu bezpiecznych zachowań na drodze.

KK