Działania Policji

Jeden tydzień i 3 kierujących bez uprawnień

W ciągu jednego tygodnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie i Komisariatu Policji w Połczynie-Zdroju wyeliminowali trzech mężczyzn prowadzących pojazdy mechaniczne bez wymaganych do tego uprawnień.

    Końcem marca, Wyrokiem Sądu Rejonowego w Białogardzie 74-letni mężczyzna został uznany za winnego czynu z art. 94 par. 1 (prowadzenie pojazdu bez uprawnień) i w związku z art. 24 par. 1 i par. 3 (kara grzywny) kodeksu wykroczeń. Sąd wymierzył mu karę  grzywny w kwocie 1 500,00 zł; i wobec obwinionego orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.

     Kolejny, dużo młodszy mężczyzna, prowadził Audi będąc dopiero w trakcie kursu prawa jazdy i nie posiadał jeszcze uprawnień do kierowania samochodem. Teraz oczekuje na ukaranie przez Sąd, co w praktyce bardzo opóźni wyczekiwany dokument Prawa Jazdy.

     Na koniec 64-letni mieszkaniec Warszawy, kierujący swoją Dacię bez uprawnień, który dodatkowo prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, co jest zagrożone jako przestępstwo karą pozbawienia wolności do lat 3. Mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed Sądem.

 

     Przypominamy:

Zgodnie z art. 94.

§  1. 
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§  1a. 
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
§  2. 
Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
§  3. 

W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Art.  178a. 
§  1. 
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  2. 
(uchylony).
§  3. 
(uchylony).
§  4. 
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  5.  5
 Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
5 Art. 178a § 5 dodany przez art. 1 pkt 68 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.2600) zmieniającej nin. ustawę z dniem 14 marca 2024 r.
 
 
mł. asp. Jagoda Starzyk
 
 
Powrót na górę strony