Działania Policji

Zachowaj szczególną ostrożność na przejeździe kolejowym. „Zatrzymaj się i żyj”.

W Polsce przejazdy kolejowe to jedne z niebezpieczniejszych miejsc na drodze - nadjeżdżający pociąg nie ma fizycznej możliwości wyhamowania w ciągu kilku sekund "do zera". To na kierowcy spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego

     Kierujący pojazdami zawsze powinni się rozejrzeć, czy droga jest wolna i czy można bezpiecznie przejechać przez tory przy przejazdach strzeżonych i niestrzeżonych. Zdarza się, że rogatki są uszkodzone. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność.

     Koniecznością staje się reedukacja kierowców pod kątem zachowania szczególnej ostrożności przy przekraczaniu przejazdów kolejowych. Zwiększenie świadomości prowadzących pojazdy, że zmniejszenie prędkości lub konieczność zatrzymania się przed przejazdem  ochroni twoje życie. Celem zwiększenia świadomości kierowców na temat przejazdów są prowadzone akcje typu „Bezpieczny przejazd”, przestrzeganie przepisów i odpowiednie zachowanie na skrzyżowaniach promujące hasło „Zatrzymaj się i żyj”.

Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.

Nie wjeżdżaj na przejazd (na skrzyżowanie dróg również), jeśli nie możesz kontynuować jazdy.

Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe (po prostu wjedź w nią, rogatka jest w stanie wygiąć się w bok).

Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.

Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.

Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

 

 

mł. asp. Jagoda Starzyk

Powrót na górę strony